Bilsem Okulu Nedir ?

Türkiye'nin İlk Yerli Zeka Testi "ASİS"i Tanıyalım

Anadolu Sak Zeka Sınavı

Millî Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesinin iş birliğiyle ilk yerli zekâ ölçeği ve öncelikle özel yetenekli öğrencilerin tespitinde kullanılacak bir ölçek (ASİS) geliştirilmesine yönelik 24 Aralık 2015´te protokol imzalandı. Araştırma ekibi tarafından ölçeğin altyapısı oluşturularak, uygulayıcı eğitimin ilk kısmı tamamlandı.

Protokol ile bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında öğrenim gören 4-12 yaş aralığındaki özel yetenekli ve özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin bakanlığa bağlı rehberlik ve araştırma merkezlerinde tanılanmasında kullanılmak üzere bir zekâ ölçeğinin geliştirilmesi ve 2016-2017 eğitim öğretim yılında kullanılmaya başlanması hedeflendi. Ölçeğin geliştirilmesi tamamlandıktan sonra 3 yıl boyunca sadece bakanlık tarafından ve sınırsız olarak kullanılacak olması gelecek yıllarda özel yetenekli ve özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin yerli bir ölçek ile tanılanması sağlanacak.

Anadolu-Sak Zeka Ölçeği

Genel zekayı ve genel zekayı oluşturan ana bileşenleri objektif olarak ölçen bireysel bir zeka ölçeğidir. Yedi alt testten oluşan ASİS, sekiz farklı performans profili vermektedir.
Genel Zekâ Endeksi
Sözel Potansiyel Endeksi
Görsel Potansiyel Endeksi
Bellek Kapasitesi Endeksi
Sözel IQ
Görsel IQ
Sözel Kısa Süreli Bellek Endeksi
Görsel Uzamsal İşleyen Bellek Endeksi

Yaş aralığı: 4-12
Uygulama türü: Bireysel
Uygulama süresi: 25-45 dak.
Puanlama süresi: 3 dak.

2017 yılı Bilsem Seçmelerinde ASIS Kullanılacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığının 2017 yılında Bilsem seçmelerinde 1. ve 2. sınıflara asis zeka testi 3. sınıflara WNV (Wechsler Zeka Testi) uygulanmıştır.

2016-2017 yılında yapılacak bireysel değerlendirmede kullanılmaya aday 3 tane zeka testi bulunmaktadır.

Kbit 2 (Kaufman Kısa Zekâ Testi)
WNV (Wechsler Zeka Testi)
Uygulayıcı eğitimleri tamamlandığı taktirde, Eskişehir Anadolu Üniversitesinin geliştirmiş olduğu "Anadolu-Sak Zeka Ölçeği (ASIS)"